Przeskocz do treści

Gdzie przechowywać sporządzony testament?

Odpowiednie sporządzenie testamentu to nie wszystko, ważne jest także, żeby był on odpowiednio przechowywany - jest to gwarancją tego, że ostatnia wola spadkodawcy zostanie w pełni zrealizowana. Czy wiesz, jak i gdzie przechowywać testament?

Samodzielne przechowywanie testamentu

Bardzo wiele osób, nawet tych ze skomplikowaną sytuacją rodzinną decyduje się napisać testament, a następnie chowa go w sobie jedynie znanym miejscu. W praktyce oznaczać to może kilka niekorzystnych sytuacji:

  • po śmierci spadkodawcy testament nie zostanie w ogóle odnaleziony,
  • testament zostanie odnaleziony przez osobę, która zniszczy testament ze względu na to, że jest on dla niej niekorzystny,
  • testament przechowywany będzie w warunkach, które wpłyną niekorzystnie na jego czytelność, co będzie później jednym z argumentów, aby taki testament odrzucić.

Przechowywanie testamentu u notariusza

Biorąc pod uwagę wymienione w poprzednim akapicie niebezpieczeństwa związane z samodzielnym przechowywaniem testamentu, konieczne wydaje się znalezienie alternatywy.

Testament lepiej i zdecydowanie bezpieczniej sporządzić u notariusza, dzięki czemu mamy pewność, że został on sporządzony prawidłowo i nie może być podważony, a ponadto notariusz zadba o jego przechowanie i zagwarantuje bezpieczeństwo dokumentu.

O fakcie sporządzenie takiego testamentu zawsze informujemy osoby zainteresowane, tak aby później nie było problemów z jego odnalezieniem. Warto wiedzieć, o tym, że w Polsce funkcjonuje Notarialny Rejestr Testamentów - notariusz podczas spisywania testamentu z pewnością zapyta się nas czy jako spadkodawcy chcemy, aby nasz dokument został w tej bazie zarejestrowany. Również osoby, które samodzielnie sporządziły testament, mogą udać się do dowolnej kancelarii notarialnej i poprosić o wpisanie przygotowanego dokumentu do rejestru. Wpis do rejestru jest bezpłatny - warto się na niego zdecydować, ponieważ zapobiega on problemom ze znalezieniem testamentu po śmierci spadkodawcy i niewykonaniu jego ostatniej woli.

W tym miejscu należy jasno podkreślić, że prawidłowo sporządzony testament, który nie znajduje się rejestrze, jest równie ważny. Zadaniem Notarialnego Rejestru Testamentów jest jedynie ułatwienie poszukiwań testamentu i zapobieganie temu, że nie zostanie on ujawniony.