Przeskocz do treści

Jak zostać notariuszem, czyli studia to nie wszystko

Notariusz to obiecujący zawód z zakresu prawa, który wymaga solidnego wykształcenia, smykałki do prawa oraz uczciwości. Do tego trzeba podjąć szereg działań, które pozwolą na podjęcie tej kariery. Przyjrzyjmy się, jak zostać prawnikiem i przez jakie etapy musi przejść kandydat.

Wykształcenie

Notariuszem może zostać osoba, która ukończyła studia prawnicze tytułem magistra. W przypadku studiów za granicą niezbędne jest, aby były one uznawane również w Polsce. Jednak magisterka to jeszcze nie wszystko. Studiowanie prawa nie przygotowuje do pracy w zawodzie notariusza. Aby nim zostać, należy przebyć także odpowiednie szkolenia i zdać adekwatne egzaminy.

Aplikacja notarialna

Kandydat może ubiegać się o aplikację notarialną dopiero po studiach. Jest to szkolenie z zakresu pracy notariusza, które trwa 2,5 roku. Aby się na nie dostać, należy złożyć wymagane dokumenty - w tym zaświadczenie o niekaralności - oraz zdać egzamin wstępny.
Egzamin składa się ze 150 pytań w formie testu, a pretendujący notariusz musi odpowiedzieć prawidłowo na przynajmniej 100 z nich.

Egzamin zawodowy

Kandydata po ukończeniu szkolenia czeka kolejny sprawdzian wiedzy i umiejętności.
Egzamin jest dwuetapowy. Pierwszy etap składa się ze 100 pytań testowych. Drugi wymaga zapoznania się z opisem konkretnego przypadku, kazusu, i napisania do niego projektu aktu notarialnego i opinii prawnej. Po jego zaliczeniu - czas na praktykę.

Asesura notarialna

Notariusz musi mieć także minimum 2 lata stażu zawodowego za sobą. Asesor, czyli kandydat, odbywa staż w kancelarii pod okiem doświadczonego specjalisty. Jest to etap, który oprócz teorii, pozwala nauczyć się zawodu w praktyce. Po upływie odpowiedniego czasu oraz złożeniu wniosku, Minister Sprawiedliwości może powołać kandydata na notariusza.

Kto może zostać notariuszem bez aplikacji, egzaminu i asesury?
Nie każdy musi przechodzić przez poszczególne etapy. Notariuszem "od ręki" może zostać radca prawny czy adwokat o stażu dłuższym niż 3 lata. Innym wyjątkiem są doktorzy habilitowani nauk prawnych oraz profesorzy. Także sędziowie czy prokuratorzy mają drogę otwartą do zawodu notariusza. Większość aplikantów jednak jest zmuszona przejść przez całą drogę od początku.