Przeskocz do treści

Notariusz a działalność spółek.

W Polsce wśród spółek osobowych zdecydowanie największą popularnością cieszą się spółki cywilne. Ich założenie wymaga jedynie zawarcia umowy spółki oraz dokonania specjalnego zgłoszenia w urzędzie. Pamiętać należy również i o tym, że wszyscy wspólnicy muszą być osobami fizycznymi, które posiadają wpis w CEIDG. Na gruncie prawa cywilnego w przypadku spółki cywilnej, to właśnie wspólnicy są podmiotami prawa. Spółka z kolei jest wyłącznie umową, która ich łączy.

Czy notariusz rozliczy PCC ?

Jak powszechnie wiadomo umowa spółki cywilnej podlega zawsze podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W chwili zawarcia spółki automatycznie powstaje obowiązek podatkowy i ciąży on jednakowo na wszystkich wspólnikach. Na złożenie deklaracji - PCC-3, PCC-3A i oczywiście na zapłatę należytego podatku w urzędzie skarbowym mamy 14 dni od momentu podpisania umowy. Nie dotyczy to jednak umów, które sporządzane są w formie aktu notarialnego. W takich okolicznościach pobraniem podatku oraz jego dalszym rozliczeniem zajmują się notariusze. W tym drugim przypadku od podstawy opodatkowania odlicza się pobrane przez rejenta wynagrodzenia za swoje usługi notarialne, a dokładniej mówiąc za sporządzenie profesjonalnej umowy spółki.

Konieczny wpis w CEIDG

Aby otrzymać wymagany wpis w CEIDG, należy złożyć specjalny wniosek o wpis CEIDG-1. Wniosek ten możemy złożyć drogą elektroniczną, oczywiście tylko wówczas, gdy będziemy posiadać podpis elektroniczny, który akceptowany jest przeze CEIDG. W przypadku tradycyjnego (papierowego) wniosku CEIDF-1, należy go złożyć osobiście lub listownie w wybranym wcześniej urzędzie gminy. W tym drugim przypadku, również potrzebne będą nam usługi notarialne. Każdy wniosek przesyłany do urzędu gminy listownie, musi być opatrzony podpisem, który poświadczony jest przez notariusza.

Zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego

Zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego wymaga udania się do notariusza oraz zapłacenia odpowiedniej taksy notarialnej. Ta forma zawarcia umowy spółki cieszy się dużą popularnością, ponieważ daje zdecydowanie więcej możliwości w zakresie samej treści umowy spółki. Wszyscy wspólnicy mogą w umowie w formie aktu notarialnego, w bardzo wygodny dla siebie sposób uregulować wiele kwestii dodatkowych, dlatego też tak często korzysta się z usług notarialnych.

 

Pomoc w sprawach spółek na: notariuszrataje.pl