Przeskocz do treści

W jaki sposób zawiesić działalność gospodarczą?.

Z uwagi na fakt, iż obecnie na rynku pracy sytuacja jest bardzo dynamiczna, przedsiębiorcy nie potrafią dokładnie przewidzieć jak będzie wyglądać kondycja ich firmy za dwa lub trzy lata. Dlatego można bez większych problemów w dowolnym, gorszym momencie zawiesić działalność gospodarczą.

Podstawowe kroki przy zawieszaniu działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej odbywa się bardzo szybko i sprawnie, bez większych komplikacji. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż może tego dokonać jedynie przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników etatowych, a więc nie nawiązał on z nikim stosunku pracy w myśl rozumienia przepisów z Kodeksu Pracy.
Zarówno zawieszenie jak i wznowienie działalności odbywa się poprzez wypełnienie tego samego formularza: CEIDG-1. Działalność gospodarczą można zawiesić na kilka sposobów:

  • online poprzez wysłanie wypełnionego formularza z elektronicznym podpisem,
  • osobiście w Urzędzie Gminy,
  • przez pełnomocnika (należy pamiętać o opłacie za pełnomocnictwo w wysokości 17 zł),
  • listownie, wówczas notariusz musi poświadczyć nasz podpis, a dokument poświadczający musi zostać dołączony do listu.

Na jak długo można zawiesić działalność gospodarczą?

Okazuje się, że działalność można bez większych problemów zawiesić na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jeśli w przypadku, kiedy właściciel firmy po upływie 2 lat nie wznowi zawieszonej działalności, wówczas wpis zostanie wykreślony z ewidencji. Należy pamiętać, że właściciel firmy w tym okresie nadal jest przedsiębiorcą, jednak nie może on osiągać żadnych przychodów w związku z zawieszoną działalnością. Nie może on również dokonywać żadnych wpisów amortyzacyjnych od środków trwałych. Nie trzeba wówczas uiszczać składek ZUS, odprowadzać zaliczek na poczet podatku dochodowego, czy też składać deklaracji VAT.
Po gorszym okresie dla firmy lub po uzyskaniu intratnego zlecenia jednym formularzem można odwiesić działalność i ponownie wprowadzić przedsiębiorstwo na odpowiednie tory.

Co ważne, okres zawieszenia działalności nie jest liczony do lat pracy uprawniających do otrzymania emerytury. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, a jest to bardzo ważny aspekt dla wszystkich pracowników oraz przedsiębiorców.

Potrzebujesz pomocy w zawieszeniu działalności? Więcej szczegółów znajdziesz na: www.notariuszrataje.pl