Przeskocz do treści

Odrzucenie spadku – co oznacza i jak go dokonać

Według polskiego prawa przyjęcie spadku przez wyznaczoną do tego osobę oznacza, iż staje się ona posiadaczem zapisanych dotacji - w tym także wszelkich długów i zobowiązań. W tej sytuacji rozwiązaniem jest odrzucenie spadku, którego można dokonać u notariusza.

Co oznacza odrzucenie spadku

Odrzucenie spadku - w odróżnieniu od jego zrzeczenia się - może nastąpić dopiero po śmierci spadkodawcy. Spadkobierca ma na to ściśle określony termin, czyli 6 miesięcy od dnia, w którym doszło do uzyskania wiedzy o podstawie powołania. Według polskiego prawa odrzucenie spadku niesie za sobą określone konsekwencje - w zależności od tego, czy dziedziczenie miało nastąpić na skutek ustawowy czy też testamentowy. W tym pierwszym przypadku odrzucony spadek przypada dzieciom spadkobiercy (o ile je miał w momencie otwarcia spadku) lub pozostałym spadkobiercom ustawowym (w sytuacji gdy spadkobierca nie posiadał zstępnych). Co warte podkreślenia - dzieci spadkobiercy także mogą się zrzec spadku, a jeżeli są niepełnoletnie, to może tego dokonać ich opiekun, za zgodą sądu rodzinnego. Natomiast w przypadku dziedziczenia z testamentu odrzucenie spadku powoduje, iż prawo do jego otrzymania zyskują pozostali spadkobiercy testamentowi (o ile byli powołani), spadkobiercy ustawowi lub osoby, które zostały wskazane jako zastępcze. W przypadku braku jakichkolwiek spadkobierców zapis przechodzi na rzecz Skarbu Państwa.

Jak odrzucić spadek

Pierwszą kwestią wymagającą wyjaśnienia jest ta dotycząca tego, kto - w świetle obowiązującego prawa - może odrzucić spadek. Otóż czynności tego rodzaju mogą być dokonane przez każdą osobę (w przypadku osób o ograniczonej zdolności do czynności prawnych, to niezbędna jest obecność przedstawiciela ustawowego). Odrzucenia spadku można dokonać na dwa sposoby - w sądzie rejonowym bądź u notariusza. To drugie rozwiązanie jest znacznie szybsze i mniej sformalizowane. Wystarczy umówić się na wizytę w kancelarii notarialnej i dostarczyć odpowiednie dokumenty (dowód osobisty i akt zgonu spadkodawcy). Na ich podstawie notariusz stworzy właściwy akt notarialny, który będzie oficjalnym i urzędowym dokumentem potwierdzającym odrzucenie spadku.

Odrzucenie spadku to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą dziedziczyć wszelkich długów i zobowiązań finansowych. Oprócz tego takie działania umożliwiają przekazanie zapisu innym członkom rodziny, bez konieczności dokonywania działu spadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *