Przeskocz do treści

Notarialne potwierdzenie autentyczności dokumentów

Poświadczenie notarialne stanowi jedną z podstawowych czynności, realizowanych w gabinecie notariusza. W jakich przypadkach okazuje się niezbędne i kiedy warto zwrócić się o podobną pomoc notarialną?

Poświadczenia notarialne - rodzaje

Notariusz poświadczający autentyczność dokumentów, podpisów oraz dat tworzenia określonych pism zobowiązany jest do gruntownej weryfikacji danych osobowych stron, wnoszących o potwierdzenie, jak również dokumentów, których ma dotyczyć procedura. Oto kilka przykładów poświadczeń, dokonywanych przez notariusza:

  • poświadczenie własnoręczności podpisu,
  • poświadczenie zgodności wyciągu, kopii lub odpisu z dokumentem oryginalnym,
  • poświadczenie daty okazania dokumentu,
  • poświadczenie odnoszące się do osób - ich pozostawania przy życiu lub przebywania w danym miejscu.

Warto zaznaczyć, że wymienione poświadczenia mogą zostać dokonane poza kancelarią notarialną - istotna staje się jednak pieczęć oraz odpis notariusza. Te elementy świadczą bowiem o faktycznej wartości danego poświadczenia.

Czy notariusz może odmówić dokonania poświadczenia?

W niektórych sytuacjach notariusz ma sposobność odmowy wykonania realizacji poświadczenia - najczęściej dzieje się tak w przypadku, gdy dany dokument sporządzony jest na materiale nietrwałym lub określony zapis wykonany jest ołówkiem. Decyzja o dokonaniu poświadczenia należy więc do notariusza, jednak w celu odmowy powinien on mieć poważne argumenty.

Gdzie znaleźć dobrego notariusza?

Skuteczny i rzetelny notariusz okazuje się w wielu sytuacjach niezbędny - poszukiwania warto więc zacząć od gruntownej analizy dostępnych alternatyw. Dobry notariusz może znaleźć się w każdym mieście - również Poznań cechuje się obecnością polecanych kancelarii notarialnych. W związku z tym nie powinno sprawić trudności odnalezienie efektywnego i godnego polecenia notariusza.

Reasumując, można uznać że notariusz pełni funkcje, które okazują się niezbędne w wielu sytuacjach. Poświadczanie autentyczności dokumentów to jedynie część z wykonywanych przez notariusza obowiązków.