Przeskocz do treści

Kompetentny Notariusz poszukiwany

Bogate doświadczenie zdobywane w różnych organizacjach pozarządowych, świadome uczestnictwo w interdyscyplinarnych przedmiotach na studiach, a także szereg zalet personalnych, które wyróżniają przyszłego prawnika na tle innych absolwentów. Tak wygląda dziś recepta na sukces młodego notariusza. Czy takie podejście jest wystarczające, aby zagwarantować sukces w tej dziedzinie?

Notariusz z powołania

Zawód notariusza nie bez przyczyny kojarzy się wielu osobom z bardzo dobrze płatną posadą. Nic zatem dziwnego, że mnóstwo młodych osób decyduje się na podążanie ścieżką edukacyjną, która pozwoli im na zdobycie wykształcenia umożliwiającego wykonywanie tego zawodu.

Istnieje jednak pewne pytanie, na które przyszli rejenci powinni sobie odpowiedzieć będąc jeszcze na studiach. Co mną kierowało podczas wyboru ścieżki zawodowej?

Długa droga do notariatu

Notariusz w swojej pracy każdego dnia mierzy się z opracowywaniem aktów notarialnych w bardzo szeroko pojętej dziedzinie prawa. Tworzy uwierzytelnione odpisy dokumentów, przyjmuje oświadczenia dotyczące spadków, a nawet przechowuje depozyty. Wykonując zatem szereg czynności nadających dokumentom prawnej ważności, bierze na siebie ogromną odpowiedzialność.

Choć droga do otrzymania prawa do wykonywania tego zawodu jest długa i wymaga ogromnych nakładów czasu, nauki oraz wysiłku, świeżo upieczony notariusz ma tak naprawdę wiedzę nieco powierzchowną i nieugruntowaną. Dopiero kolejne lata przepracowane w zawodzie sprawiają, że nabiera pewności siebie, profesjonalizmu i umiejętności merytorycznego oraz rzetelnego przekazywania swojej wiedzy klientom.

Jak wynika z ostatnio przeprowadzonego raportu Adzuna, pracodawcy z Poznania podczas rekrutacji nowych pracowników najczęściej stawiają na bogate doświadczenie zawodowe. To właśnie ono warunkuje status nowej osoby w firmie i jej pozycję w strukturze organizacyjnej. Podobnie jest w przypadku zawodów prawniczych. Już od dawna wiadomo, że praktyka czyni mistrza, a ogromne, zdobywane latami doświadczenie przekłada się w bezpośredni sposób na jakość oferowanych usług również w dziedzinie prawa.