Przeskocz do treści

Jak uniknąć dziedziczenia długów?.

Chociaż spadki kojarzą się przede wszystkim z korzyściami, niestety, w wielu przypadkach oznaczają dziedziczenie długów. Przeczytaj, co zrobić, aby uniknąć konieczności spłacania długu po zmarłym.

Co zrobić, aby uniknąć konieczności spłacania długu po zmarłym?

Sytuacja, kiedy musimy spłacać zobowiązania bliskich po ich śmierci, z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. Warto mieć jednak świadomość, że odpowiednie postępowanie może nas uchronić od tej konieczności. W tym celu będziemy musieli złożyć odpowiednie oświadczenie w przeciągu sześciu miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy lub od dnia, gdy dowiedzieliśmy się, że jesteśmy wymienieni w testamencie.

Mamy do wyboru dwa wyjścia:

  • w całości odrzucić spadek,
  • przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Pamiętajmy o tym, że zaniedbanie dopełnienia tej formalności w terminie spowoduje, że będziemy musieli spłacać całe zadłużenie ze swojego majątku.

Odrzucenie spadku

Odrzucenie spadku to najlepsze rozwiązanie w przypadku, gdy długów jest tak dużo, że nie ma żadnych szans na to, by po ich spłacie jeszcze coś zostało. W takiej sytuacji będziemy traktowani tak, jakbyśmy nie dożyli dnia odczytania testamentu. Pamiętajmy jednak o tym, że w takiej sytuacji ustalany będzie nowy krąg spadkobierców. Oznacza to, że długi mogą zostać odziedziczone na przykład przez nasze dzieci lub innych krewnych. Jeżeli nie chcemy, by konieczność spłaty długu spadła na naszych bliskich, warto rozważyć przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

W przypadku, gdy zdecydujemy się na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, będziemy musieli jedynie spłacić dług do wysokości aktywów, które dziedziczymy. W takim przypadku będziemy musieli wystąpić o sporządzenie inwentarza czyli spisanie wszystkich aktywów, które wchodziły w skład dziedziczonego majątku. W niektórych przypadkach może być to dość długotrwała procedura. Będzie to istotne dla wierzycieli spadku. Warto pamiętać o tym, że jeśli po spłaceniu wierzycieli z elementów spadku coś jeszcze zostanie, do nas będzie należeć nadwyżka.

Polskie prawo chroni interesy osób małoletnich. W ich przypadku możliwe jest jedynie nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, bez konieczności składania oświadczeń.

 

Potrzebujesz pomocy w sprawach spadkowych? Sprawdź na: notariuszrataje.pl