Przeskocz do treści

Usługi notarialne – w jakich sytuacjach z nich korzystać?

Notariusz jest osobą zaufania publicznego, której zadaniem jest sporządzanie, modyfikacja i czuwanie nad poprawnością aktów notarialnych. Jest to specjalista z dziedziny prawa, mianowany przez Ministra Sprawiedliwości. Kiedy i w jakiej sprawie należy udać się do notariusza?

Usługi notarialne

Do notariusza można udać się celem sporządzenia aktu notarialnego, testamentu lub poświadczenia dokumentu. Do rejenta należy się zatem wybrać w sprawie:

  • kupna lub sprzedaży nieruchomości.

Decydując się na zakup domu, mieszkania czy działki, konieczna jest wizyta u notariusza. Aby obracać nieruchomościami, niezbędne jest wystawienie aktu notarialnego, który poświadcza transakcję.

  • darowania nieruchomości.

Przekazując innej osobie prawa do nieruchomości czyli dając nieruchomość w darowiźnie. W tej sytuacji należy zapytać notariusza, czy konieczne będzie jeszcze zapłacenie dodatkowych podatków.

  • wyłączenia wspólnoty małżeńskiej lub podpisania intercyzy.

Coraz więcej młodych osób zanim zawrze związek małżeński jest już w posiadaniu majątku. Chcąc go chronić przed ewentualnym podziałem w przypadku rozwodu, ludzie decydują się na podpisanie intercyzy. W ostatnich latach robi tak coraz więcej ludzi.

  • spisania testamentu.

Spisanie testamentu jest zawsze trudnym zadaniem do wykonania. Często zdarza się, że jakiś członek rodziny jest z testamentu niezadowolony. Spisując taki dokument u notariusza mamy pewność, że on nie zaginie i nie będzie zniszczony przez niezadowolonego członka rodziny czy znajomego. Jedna kopia testamentu zostaje bowiem u rejenta.

  • unieważnienia testamentu.

Jeśli wcześniej spisało się testament i chce się go unieważnić, konieczna jest osobista wizyta w kancelarii notarialnej. Ma to na celu zapobieganie próbom oszustwa i fałszerstwa.

  • poświadczenia kopii dokumentu, że jest ona zgodna z oryginałem.

Niektóre instytucje nie zadowalają się wyłącznie kserokopią dokumentu. Konieczne jest poświadczenie jego prawdziwości przez notariusza.

Udając się do notariusza należy pamiętać, by zabrać ze sobą:

  • dokument tożsamości,
  • akt własności nieruchomości (przy zakupie lub sprzedaży domu bądź mieszkania),
  • aktu małżeństwa (w przypadku chęci podpisania intercyzy).

Należy pamiętać, że udając się do rejenta nie złamie on prawa by postąpić na naszą korzyść.